אודות פעימת החיים


אם נתבונן על האדם כאורגניזם בין אורגניזמים אחרים,לראות מה הוא חולק עם שאר הבריאה, מן האמבה עד לפיל, כי אז קרוב לוודאי שנבחין בתפקידה של הפעימה "

" עבודת התפתחות רייכיאנית " ניק טוטון

החיים פועמים בנו. החיים פועמים בכל. כל תא ותא ביקום רוטט את תנועתו בחיים. אבנים, גרמי שמיים, צמחים, חיות בני אדם. כולנו חולקים וחלק מיקום אחד גדול. לכל אדם הייחודיות שלו דרכו האחת ויחידה להיות חלק מהמעגל. כל אחד נושא בתוכו איכויות שהן שלו, נסיון חיים שצבר המשתלב עם איכותו המולדת ובחירותיו בחיים.לאיכות זו אני קוראה הריקוד של החיים, כולנו רקדנים של החיים. כל אחד נע בצבע קצב וצורה משלו וכולנו משתלבים לריקוד אחד מקודש ומגוון. לאורך שנות עבודתי עם ילדים , נוער ומבוגרים במסגרות טיפוליות ומסגרות של יצירה משותפת נחשפתי לצורות שונות של ביטוי וריקוד. מצאתי את השילוב בין התמיכה בפעימה הטבעית שבנו לצד התבוננות ולימוד של ביטוייה והסכמה לשינוי מאפשרים תהליך מיטיב של צמיחה חידוש והתפתחות. מהסכמה של אדם למצבו כיום נולדת ההזדמנות לשינוי וצמיחה למקום חדש. הכלים לעבודה עם פעימה זו מגוונים ועוצמתיים. נשימה, מגע, תנועה והתבוננות הן חלק מהדרכים לפגוש ולגעת בפנימיות כמו גם שיחה דמיון ועבודה עם האמונות והתפישות של החיים.

המרחב הטיפולי, אישי וקבוצתי הוא מרחב מוגן שמאפשר לפעימות שונות להפגש. החיבור בין מטפל למטופל מאפשר שינוי עמוק המשלב את הסביבה ואת מערכות היחסים ואמונות היחיד לגביהן כחלק ממארג החיים.

בחיבור בין מטפל למטופל נוצר מקום חדש ואחר, אני חדש שנוכח בחדר, גדול יותר משני חלקיו, גדול יותר מהחיבור שנוצר בין נוכחות המטפל לנוכחות המטופל, עשיר יותר ומפתיע. תוצר החיבור של מטפל עם מטופל מניב ידיעה חדשה ופועל הצורה אקטיבית וייחודית,כיישות חדשה, גדולה ויודעת. כל חיבור בין שניים הוא חדש וייחודי לאותם שניים , לאותו הרגע והמקום. בשונה מהשמאן אשר "לוקח" על עצמו את נטל המסע לבד, הפסיכותרפיסט השמאני מעורב יחד עם המטופל במסעו ביצירת המשולש המרפא. פסיכותרפיה שמאנית מזמינה לחיבור שהוא מעבר למודע הגופני או המנטלי, מעבר לביטוי הרגשי של הקיים והידוע, מעבר לגבולות המוכר. פסיכותרפיה שמאנית נובעת ממקור של אמון והתמסרות לחוסר ידיעה ואמונה בקיון גדול מאיתנו. מטפל ומטופל נוגעים באמת גדולה יותר מהקיום המוכר. תהליך זה נשען על מרקם יחסים אנושי שנבנה בין מטפל למטופל, מצב בו שניים סומכים ונסמכים במסע משותף בו לכל אחד תפקיד וחלק ולכל אחד המשמעות והתובנה אותה הוא חווה ועמה הוא מתמודד. מטפל ומטופל מקבלים על עצמם את התפקיד והדרך אשר נפרשת מתוך החיבור שנוצר. דרך זו יכולה להפגיש עם אמונות תחושות העברות וסיפורים אישיים שהולכים רחוק בזמן ובמרחב. הטיפול בפסיכורתפיה שמאנית ינוע בין דיאלוג מוכר לבין טריאלוג. משיכה למקום בו אחדות כל הדברים הופכת מוחשית וחיה יותר מנפרדות האנושית המוכרת. מתוך הסכמה לאינטימיות זו ולהתכת הנפרדות לאחדות נפתח עולם של נשימה תחושה ומידע שאינו זמין במציאות היומיומית. זהו מקום בו המציאות הרגילה מאבדת אחיזה לטובת נוכחות מוחשית גדולה יותר. על ידי הרפיית האחיזה בחווית האני ובמציאות המוכרת צף ועולה הלא מודע בידיעה עוצמתית ןמתבטא בחוויה הגופנית הרגשית והתובנית.

להרשמה לאירוע
Featured Posts
Recent Posts

תודה! נשתמע

Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square